mała kuchnia – zmora bloków

konstytucyjna-do-int-2

Wbrew wszechobecnym wyobrażeniom o projektach wnętrz, małe wnętrza jest trudniej zaprojektować niż duże. Szczególnie trudne do zaprojektowania są maleńkie kuchnie w starych blokach. Są to pomieszczenia bardzo nieustawne, często „urozmaicone” pionami wentylacyjnymi lub nieatrakcyjnymi rurami. A muszą pomieścić wiele sprzętów i to ustawionych w wygodnym ciągu technologicznym. Kuchnia to w końcu pomieszczenie, w którym wielu z nas spędza dużo czasu i musi być wygodne (nie tylko ładne). Podstawowym założeniem ergonomicznej kuchni jest ustawienie tzw. ciągu kuchennego. Najpierw lodówka, potem zlew, następnie piec i piekarnik. Pomiędzy poszczególnymi elementami muszą być odpowiedniej długości blaty robocze służące do pracy bądź odstawiania potrzebnych sprzętów AGD i innych „przydasiów”. Czasami trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby spełnić wszystkie te oczekiwania. Jednak efekt zwykle jest zaskakująco dobry.

 

Meble do małej kuchni najczęściej muszą być robione na wymiar. Gotowe trudno dopasować. Czasem muszą mieć zupełnie nietypowe kształty, żeby w efekcie zaprojektowana kuchnia była wygodna i ergonomiczna. Czasem trzeba zastosować sprzęty o nietypowych wymiarach. Za to koszt remontu takiej kuchni nie jest duży a odległości od sprzętów tak niewielkie, że wszystko mamy pod ręką.

 

Mała kuchnia to zdecydowanie jasne kolory, które powiększają optycznie wnętrze. Koniecznie trzeba zadbać też o jasne i odpowiednio rozmieszczone oświetlenie, szczególnie nad blatem roboczym. Należy pamiętać też o tym, żeby jak najmniej drobiazgów stało na wierzchu. Kuchnia powinna być tak zaprojektowana, żeby jak najwięcej rzeczy mieściło się w szafkach. To również spowoduje, że będzie wydawać się bardziej przestronna.

 

Chętnie pomożemy w zaprojektowaniu każdej kuchni. Koszt takiego projektu to tylko 1000 zł – daje gwarancję, że wykorzystany będzie każdy centymetr powierzchni a kuchnia będzie estetyczna, wygodna i funkcjonalna.