Meblowy dylemat

Meble wykonane na zamówienie pozwolą wypełnić przestrzeń na nie przeznaczoną, spełnią wszystkie nasze wymagania funkcjonalne, będą spójne z pozostałymi elementami wystroju lub podkreślą wyjątkowość miejsca.

Kiedy już zaczynamy meblować wnętrza często zastanawiamy się czy wybrać meble gotowe, czy robione na wymiar (mowa tu głównie o regałach i szafach, meble kuchenne to zupełnie inny temat). W końcu większość z nas chce aby jego mieszkanie czy dom wyróżniało się indywidualnymi cechami. Pragniemy wywołać u gości jeśli nie wrażenie wow, to przynajmniej uśmiech akceptacji. Jednak meble muszą być nie tylko ładne, ale też po prostu funkcjonalne.

Nie ma gotowej recepty na ten problem, ale może kilka podpowiedzi i pomysłów pomoże wybrać odpowiednie rozwiązanie.

W salonach meblowych (stacjonarnych i internetowych) mamy naprawdę szeroki wybór – stylistyczny i cenowy. Możemy wybierać w teksturach, kolorach, kształtach. Nieważne, czy wolimy meble nowoczesne, glamour, prowansalskie czy skandynawskie – zawsze dobierzemy pasujący do naszych preferencji stylistycznych. Pamiętajmy jedynie, że gotowe meble mają określone wymiary i już (ciężko je zmienić).

kilka przykładów gotowych mebli w różnej stylistyce
  1. regał systemowy 12
  2. regał Motivo
  3. regał Harminijka
  4. regał asymetryczny Gefion
  5. regał Minko Pocket
  6. szafa Hemnes
  7. szafa Concept
  8. witryna Huxley
  9. regał z dębowym blatem

Niestety gotowe meble nie zawsze spełniają nasze oczekiwania – najczęstszy problem sprawiają otwarte półki regałów oraz nieodpowiednio do naszych potrzeb wyposażone szafy. Wyobraźmy sobie, że znaleźliśmy po długich poszukiwaniach regał, który naprawdę nam się podoba. Niestety ma otwarte półki a nam zależy na zamykanej przestrzeni do przechowywania drobiazgów. Książek mamy mało, a i te wolimy trzymać za szybką. Niestety producenci (poza nielicznymi) nie wpadli jeszcze na pomysł personalizowania mebli. Czasem można wybrać rodzaj wykończenia i to wszystko. Nie ma możliwości dodania drzwiczek czy szuflad pasujących do konkretnego modelu, decydowania czy nasz regał ma być cały otwarty, czy tylko w połowie. Można sobie z tym poradzić dokupując zamykane pojemniczki, skrzyneczki itp, ale nie każdy styl toleruje takie dodatki. Pozostaje nam w takim przypadku szukać dalej albo zdecydować się na mebel robiony na wymiar.

Chciałabym tu obalić mit, że meble robione na wymiar (poza meblami z sieciówki) są dużo droższe od gotowych. Te ostatnie wykonane są najczęściej z niezbyt mocnych materiałów (są takie co rozpadają się już podczas montażu) i to ma znaczący wpływ na ich cenę. Jeśli zdecydujemy się na mebel zrobiony z najtańszej płyty meblowej, jego koszt też nie będzie wysoki – tylko czy to sens? Żywotność takiego mebla nie będzie zbyt długa, kiepskie materiały odbiją się też na komforcie jego używania.

Dobrze zaprojektowany mebel nie tylko spełni wszystkie nasze wymagania ale idealnie dopasuje się do miejsca, w którym ma stanąć. Będzie miał taką formę stylistyczną na jakiej nam zależy i takie rozwiązania funkcjonalne, które spełnią nasze potrzeby. Kształt takiego mebla dyktuje wyłącznie (nasza lub/i projektanta) wyobraźnia. Możemy łączyć różne materiały i rodzaje wykończeń, umieszczać półki lub zamykane szafki takiej wielkości i na takiej wysokości jak potrzeba. Ważne jedynie aby mebel przystawał do pozostałego wyposażenia wnętrza, był spójny stylistycznie. Niekoniecznie musi być podobny do pozostałych mebli (chyba, że wyraźnie nam na tym zależy), może stanowić dla nich dominantę – wyróżniać się na tle pozostałego wyposażenia formą lub użytymi materiałami, może detalami lub kolorystyką.

Cenę dorabianych na zamówienie mebli możemy kontrolować poprzez świadome zastosowanie odpowiednich materiałów. Jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów nie planujmy mebla z drewna, tylko z laminowanej płyty meblowej, poszukajmy oszczędności w elementach dekoracyjnych (np. gałkach i uchwytach), stolarz na pewno podpowie też jaka konstrukcja mebla spowoduje zmniejszenie jego ceny bez większego uszczerbku na wyglądzie. Starajmy się nie oszczędzać na elementach ruchomych jak np. prowadnice szuflad. Ciężko i nie do końca wysuwającą się szufladę będziemy przeklinać do końca życia mebla.

Nie bójmy się mebli na wymiar tylko starannie przemyślmy co nam potrzeba. Jeśli korzystamy z pomocy projektanta wyłóżmy mu na początku współpracy wszystkie nasze potrzeby i upodobania, to ułatwi mu prace a nam da zadowolenie z wyboru już po pierwszych przymiarkach.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.